24 października 2020

Antoni, Filip, Hortensja, Marcin, Rafał

Zajęcia plastyczne w świetlicy. PDF Drukuj Email
piątek, 15 lutego 2013 15:48

Zajęcia plastyczne odgrywają ważną rolę w wychowaniu estetycznym dziecka, w przygotowaniu go do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Przez praktyczną działalność rozwijają wrażliwość widzenia i zdolności poznawcze, kształcą umiejętności wyrażania obserwowanych zjawisk, treści intelektualnych i emocjonalnych przy pomocy różnych środków wyrazu, takich jak rysowanie, malowanie, wycinanie, modelowanie. Celem zajęć plastycznych organizowanych w świetlicy szkolnej jest wszechstronny rozwój osobowości, kształtowanie wrażliwości, przyswajanie dzieciom podstawowych wiadomości z dziedziny estetyki i sztuki. Stosując różnorodne formy pracy w świetlicy stwarzamy dzieciom wiele okazji do obserwacji, a także przeżyć emocjonalnych. Im bogatsze są przeżycia, oddziaływujące na sferę psychiczną dziecka, tym większa jest potrzeba wyrażania ich środkami plastycznymi. Wychowankom w świetlicy dajemy możliwość wypowiadania się za pomocą różnych technik

Kontakt z plastyką zazwyczaj dzieci rozpoczynają od rysowania kredkami. Najodpowiedniejsze są kredki świecowe. Łatwo uzyskuje się nimi kolorowe płaszczyzny, posuwając płasko leżącą na papierze kredkę. W przypadku kredek ołówkowych, zamalowanie kolorem większej płaszczyzny wymaga dużo czasu i cierpliwości. Dziecko, malując kredką świecową naciska ją raz mocniej raz słabiej, tym samym uczy się wywoływać walor kolorystyczny.
Rysowaniem ołówkiem - to technika popularna, lecz jednocześnie trudna, gdyż niełatwo jest osiągnięcie nią większych efektów plastycznych. Nadaje się ona, z tego powodu, raczej dla dzieci starszych do robienia różnych szkiców .
Znacznie ciekawsze może być rysowanie węglem. Można tu osiągnąć kompozycje bogatsze i efektowniejsze. Węglem dzieci powinny rysować na dużych powierzchniach, pozostawiając jednocześnie, dla kontrastu, miejsca niezamalowane, co czyni pracę ciekawszą.
Do malowania akwarelą stosuje się farby akwarelowe oraz gruby pędzel przeznaczony do tego typu farb. Już od pierwszej lekcji malowania wymagać należy od dzieci, aby malowały duże formy. Malowanie stanowi pierwszy kontakt dziecka z malarstwem.
Równie popularnymi formami zajęć plastycznych są wydzieranki i wycinanki. Wydzieranka polega na wydzieraniu palcami różnych kształtów, przedmiotów lub postaci z kolorowego papieru bez uprzedniego szkicowania. Naklejona na karton tworzy ciekawą kompozycję. Prace te mogą być miłym upominkiem lub elementem dekoracyjnym.
Do lepienia w plastelinie najlepiej wdrażać dzieci wyłącznie przy użyciu palców, bez jakichkolwiek narzędzi. Ćwiczenia te pozwalają na budowę różnych form nie tylko płaskich lecz i trójwymiarowych. Zajęcia plastyczne koncentrują się wokół ćwiczeń ilustracyjnych opartych na ekspresji inspirowanej, ćwiczeń kolorystycznych, kompozycyjnych i wokół estetyki życia codziennego. Autentyzm prac i szczerość zapewniają wyzwalanie się postaw twórczego myślenia.
Tematyka zajęć może być bardzo różna, w zależności od zainteresowań oraz różnych okazji.
Opublikowane zdjęcia przedstawiają zajęcia pod hasłem „Pani Zima”.
Dzieci kolorowały wcześniej przygotowane przez wychowawcę rysunki, a inspiracją były wysłuchane wcześniej fragmenty baśni „Królowa Śniegu”.
Ostatnie zajęcia plastyczne, w których dzieci brały udział pod opieką p. Jolanty Maj miały charakter konkursu na najpiękniejszą Walentynkę.
Cieszyły się ogromną popularnością ponieważ nasi milusińscy mają wiele koleżanek i kolegów którym pragną dać własnoręcznie wykonaną kartkę lub rysunek.

Jolanta Maj

Poprawiony: piątek, 19 kwietnia 2013 15:41