20 października 2020

Irena, Kleopatra, Wendelin, Witalis

Głośne czytanie w świetlicy szkolnej. PDF Drukuj Email
wtorek, 14 października 2014 06:34

29 września był Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. To święto jest skierowane głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym i na poziomie szkoły podstawowej. Tego dnia czytanie jest obowiązkowe. Książki czytają dzieci same, wychowawcy, bibliotekarze, zaproszeni goście – wszyscy!
Jednak nie można czytania traktować, jak obowiązku lecz, jak ogromną przyjemność. Dlatego też w naszej świetlicy szkolnej czytamy nie tylko od święta. Przynajmniej dwa razy w tygodniu odbywa się u nas głośne czytanie. Staram się wpajać swoim dzieciom, że czytanie rozwija wyobraźnię, pomaga w zdobywaniu wiedzy. Czytanie wpływa na to, co mówimy; głośne zaś na to, jak mówimy.

Dzieciaki chętnie sięgają po książki z bibliotecznych półek, korzystają z naszej świetlicowej biblioteczki, ale też przynoszą swoje ulubione książki z domu. Często potem ilustrujemy przeczytane historie, opowiadamy o swoich ulubionych bohaterach, a co najważniejsze czerpiemy przyjemność z czytania. Dzisiaj w dobie komputerów, gier multimedialnych musimy celebrować chwile spędzone z książką. Dlatego drodzy dorośli - czytajmy swoim pociechom, słuchajmy jak czytają, a sami czytając, bądźmy dobrym wzorem do naśladowania.
Jolanta Maj