29 października 2020

Euzebia, Franciszek, Teodor, Wioletta

Wróżby i zabawy andrzejkowe PDF Drukuj Email
wtorek, 13 grudnia 2016 21:20

Zgodnie z tradycją w dniach 29 – 30. XI 2016 r. w świetlicy szkolnej PSP 14 w Ostrowcu Św. odbyły się andrzejki. Motywem przewodnim tegorocznej zabawy była nastrojowa dekoracja w bawialni, którą tworzyły powycinane przez uczniów papierowe koty oraz sowa – zrobiona metodą origami.
Najpierw dzieci pod kierunkiem wychowawczyń w świetlicy z zaciekawieniem przyswajały informacje związane z dawnymi obchodami katarzynek i andrzejek na wsi polskiej. Doskonałym źródłem wiedzy okazała się w tym przypadku ilustrowana encyklopedia tradycji polskich.
Następnie rozpoczęły się długo wyczekiwane zabawy aktywizujące.
Dzieci ustawiały buty w kierunku drzwi, potem losowały przedmioty schowane pod kubeczkami, co miało wywróżyć im, jakie czeka ich życie. Z aplauzem przyjęta została zabawa „Podaj kolor, a powiem ci, co cię czeka...”. Wreszcie przeprowadzona została konkurencja zręcznościowa polegająca na rzucaniu kostkami do obręczy, sumowaniu liczby punktów i odczytywaniu wróżby. Podopieczni bardzo chętnie angażowali się w zabawy, konkursy i wróżby. Czas spędzony w świetlicy, sprawił dzieciom wiele radości i satysfakcji. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wróżono sobie ponad sto lat temu oraz poprzez wspólną zabawę, mogli integrować się w grupie. Radosny dzień wróżb w świetlicy zwieńczyła wspólna fotografia uczestników z nauczycielkami sprawującymi w tym czasie swój dyżur.

Edyta Kowalska
Jolanta Maj