22 października 2020

Filip, Halka, Kordelia, Przybysława, Sewer

A zima ma się dobrze... PDF Drukuj Email
niedziela, 05 marca 2017 11:43

Ferie, ferie i po feriach...
Pora znów wrócić do szkoły, zasiąść w ławkach i kontynuować naukę.
W świetlicy także gwar, dzieci z ochotą przystąpiły do różnych działań. Najpierw tworzyły prace plastyczne pod tytułem – „Miasto zimą” – na kartkach przyklejały domy wycięte z kolorowego papieru, których dachy były pokryte czapami białego puchu. W tym celu wykorzystane zostały płatki kosmetyczne. Zimowe kamienice ozdobiły więc wejście do świetlicy oraz przystroiły  ścianę w bawialni.
Kolejny ciekawy zimowy projekt realizowany przez wychowawczynie  w świetlicy dotyczył dokarmiania ptaszków w czasie silnych mrozów. Panie przygotowały pogadanki na ten temat, których zwieńczeniem było wykonywanie prac plastycznych  - „Wróbelek zimą na drzewku”. Były to proste, ale efektowne rysunki. Dzieci wycinały z białego papieru drzewko, naklejały go na czarny karton, a na gałązce umieszczały pokolorowanego wróbelka. Jednak to nie wszystko.... W świetlicowych inspiracjach po zakończeniu ferii znalazły się także te, które prezentowały inne zwierzątka żyjące w lodowatych krainach – pingwiny.
„Wesołe pingwiny” – taki tytuł otrzymała wystawka prac, gdzie dzieci wykorzystały kolorowy papier, z którego wycinały elementy tworzące figurki zabawnych pingwinków.
Z końcem miesiąca panie w świetlicy przygotowywały zmianę dekoracji wnętrza w związku ze zbliżającymi się Walentynkami. I tu nasi uczniowie również  nas nie zawiedli. Powstało wiele ciekawych prac, jak również dzieci kolorowały obrazki dotyczące święta zakochanych, które przystroiły świetlicę jak i bawialnię.
W naszej „zimowej świetlicy” realizowałyśmy także zajęcia edukacyjne łączące rozwijanie zainteresowań oraz kształcenie różnych sprawności naszych podopiecznych. Tematem takich zajęć w bieżącym miesiącu  był węgiel. Uczniowie uczestniczyli w zabawie ruchowej – „Pełne/puste wagoniki z węglem”, układali puzzle z rozsypanki tekstowej dotyczącej pradawnej historii powstania węgla, wskazywali na mapie Polski miejsca, gdzie wydobywa się węgiel kamienny i węgiel brunatny. Częścią zasadniczą zajęć  były ciekawostki o dinozaurach, które żyły przed milionami lat, gdy miał miejsce proces odkładania się węgla. Dzieci kolorowały także kontury dinozaurów techniką wykorzystującą farbki i patyczki kosmetyczne. Projekt zakończył element zabawy, gdy uczniowie naśladowali ciężkie kroki poruszających się prehistorycznych olbrzymich gadów.
Ostatnim pomysłem na oryginalną zimową świetlicę w naszej szkole były prace pt.: „Niedźwiadek origami z kół”. Dzieci sklejały papierowe koła o różnej średnicy, w taki sposób, aby powstał sympatyczny wizerunek misia. Wszystkie niedźwiadki zostały przyozdobione elementami kwiatowymi  - także z kółek. Wygląda na to, że misiaczki na dobre obudziły się już z zimowego snu.
No cóż...pora więc zakończyć wszelkie projekty związane z zimą. Wkrótce czekają nas inne wyzwania, tym razem dotyczące nadchodzącej wiosny. Z niecierpliwością  czekamy na nowe pomysły naszych podopiecznych.

Edyta Kowalska
Jolanta Maj