20 września 2019

Dionizy, Faustyna, Irena, Oleg

LEKKI TORNISTER PDF Drukuj Email
wtorek, 27 czerwca 2017 19:18

W bieżącym roku szkolnym w klasach  0 – III wychowawcy realizowali ogólnopolski projekt Lekki Tornister. Lekki Tornister to projekt  skierowany do:
– nauczycieli, by wymagali noszenia tylko niezbędnych podręczników i zeszytów, a także przekazywali wiedzę nt. profilaktyki wad postawy dzieciom i ich opiekunom;
– rodziców i opiekunów, by codziennie kontrolowali zawartość tornistrów swoich pociech, a także wiedzieli, czym kierować się podczas zakupu plecaków i innych przyborów szkolnych;
– dzieci, by wiedziały, jak prawidłowo spakować i nosić tornister i dlaczego wkładanie do niego zbędnych rzeczy  jest szkodliwe  dla ich kręgosłupów;
W klasach młodszych wychowawcy od dawna starają się walczyć z tym problemem. Dzieci korzystają z możliwości pozostawiania w szafkach szkolnych przyborów plastycznych oraz podręczników. Mimo tych działań, ważenie szkolnych plecaków pokazało, że wielu uczniów nosi za ciężkie tornistry. Ich waga przekraczała 10 % wagi dziecka. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy było niewypakowanie lub zapakowanie niepotrzebnych podręczników i zeszytów, zabawek i ciężkich, przeładowanych piórników.
W czasie zajęć przeprowadzonych na podstawie scenariuszy  otrzymanych wraz z kartami pracy uczniowie przyswajali edukacyjne treści prozdrowotne.  Dzieci uczyły się jak poprawnie zapakować tornister, co nosić w tornistrze, jak prawidłowo siedzieć w ławce i  jak wygląda prawidłowa postawa ciała i dlaczego warto ją zachować.
Szkoła otrzymała CERTYFIKAT LEKKIEGO TORNISTRA.
Koordynatorem projektu była p.Urszula Rafałkowska