Dziś jest:

Poniedziałek
28 września 2020

Imieniny obchodzą:
Jan, Wawrzyniec, Marek, Wacław, Wacława

Do końca roku zostało
95 dni

Sondy

Ile czasu poświęcasz na naukę?
 

LogowanieOrlęta Lwowskie Patronem Naszej Szkoły PDF Drukuj Email

"Przyśniła się dzieciom Polska..." Pod tym hasłem upłynęła w naszej szkole uroczystość nadania Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 oraz Publicznemu Gimnazjum nr 4 zaszczytnego miana Orląt Lwowskich. To niezwykłe święto rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej. Celebrował ją, w asyście wielu znamienitych kapłanów, biskup Krzysztof Nitkiewicz, który też wygłosił homilię. Dalsza część uroczystości miała miejsce w murach szkoły....

Swą obecnością uświetnili ją znamienici goście: Pan Prezydent Jarosław Wilczyński, Wiceprezydenci: Jarosław Piotr Kopański i Jarosław Górczyński, Poseł RP Jarosław Rusiecki, Wicemarszałek Sejmiku Świętokrzyskiego Lech Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego Andrzej Kryj, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Powiatu Ostrowieckiego Maciej Kuszewski, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego Romuald Mrugała, Przewodniczący Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Mirosław Zgadzajski, Starszy wizytator Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Starachowicach Wiesław Gruszka, Przewodniczący Ostrowieckiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Hapczyn, dyrektorzy ostrowieckich szkół i przedszkoli oraz duchowni z Księdzem Biskupem na czele. Przybyli też nauczyciele, delegacje z poszczególnych klas, przedstawiciele Rady Rodziców. Szczególnego charakteru przydała obecność pocztów sztandarowych: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Jednostki Strzeleckiej 2013 Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW oraz przedstawicieli Związku Strzeleckiego „Strzelec”, a także byłych żołnierzy Armii Krajowej - Prezesa Koła Mieczysława Gołębiowskiego, Jana Klara, Wandy Werońskiej. Obecni byli także inicjatorzy nadania imienia – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Związku Strzeleckiego- mł. insp. ZS Wojciech Lesiak i żona Dowódcy JS 2013- drużynowa Aneta Karcz.

Hasłem do rozpoczęcia uroczystości był hejnał poległym odegrana na trąbce przez Bartka Szwagierczaka. Następnie w atmosferze skupienia wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Państwowy oraz uczcili minutą ciszy pamięć ofiar tragicznej katastrofy smoleńskiej. Pani dyrektor Katarzyna Goworek krótko przypomniała 19-letnią historię szkoły, a następnie uzasadniła wybór patrona. Podkreśliła fakt, że Orlęta Lwowskie to bohaterowie narodowi, którzy oddając życie za Ojczyznę, byli w wieku uczniów szkoły podstawowej lub gimnazjum, dlatego są świetnym wzorem do naśladowania dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 2. Całość uroczystości prowadził nasz kolega– pan Dariusz Kaszuba. Kolejnym punktem programu było odsłonięcie tablicy upamiętniającej nadanie szkole imienia, poświęcenie budynku szkoły oraz posadzenie Dębów Pamięci. Z kolei zgromadzeni obejrzeli program artystyczny, przygotowany przez uczniów pracujących pod kierunkiem nauczycieli - pań Ewy Goworowskiej, Moniki Popek, Anny Siporskiej, Beaty Darnowskiej i Elżbiety Ozdoby. Słuchając przepięknych pieśni o treści patriotycznej śpiewanych przez chór szkolny, a okraszonych pięknymi słowami poezji wygłaszanymi w hołdzie małym bohaterom zgromadzeni przeżyli niezapomniane chwile zadumy nad trudnymi losami Polski.

Przyśniła się dzieciom Polska
Czekana przez tyle lat,
Do której modlił się ojciec,
Za którą umierał dziad.

Z gołymi dłońmi na armaty?
Na las bagnetów, w śmierć i chwałę?
Czy wam się przyśnił sen skrzydlaty,
Sen o Kordeckim – Częstochowie,

Najświętszy z chwały snów,
Żeście w bój poszli jak orłowie
W kresowy bój – za Lwów?!

Ciekawym akcentem uroczystości była scenka prezentująca piosenkę słynnych lwowiaków – Szczepcia i Tońcia o niewątpliwie najlepszym polskim mieście pt. „Tylko we Lwowie”.

Niech inni sy jadą, dzie mogą, dzie chcą,
Do Widnia, Paryża, Londynu,
A ja si zy Lwowa ni ruszym za próg!
Ta mamciu, ta skarz mnie Bóg!

Na zakończenie uczniowie zaprezentowali poloneza pokoleń. Najpierw tańczyli uczniowie klas młodszych, potem uczniowie klas starszych szkoły podstawowej, a na zakończenie wystąpili gimnazjaliści w stylowych strojach. Po przemówieniach zaproszonych gości, delegacja Strzelców- mł. insp. ZS W. Lesiak, st. insp. ZS D. Kaszuba, druż. ZS A. Karcz i druż. ZS K. Sady- wręczyli specjalne podziękowania i pamiątkowe płytki, wykonane z okazji 100. rocznicy powstania Związku Strzeleckiego. Uhonorowani zostali: Prezydent J. Wilczyński, wice prezydent Jarosław P. Kopański, Starosta Waldemar M. Paluch i wice starosta Andrzej Kryj, Prezes ŚZŻAK- Mieczysław Gołębiowski, Ks. Infułat Tadeusz Lutkowski, Prezes Zarządu PKS-Stanisław Wołyński, zaś pod koniec o przyjęcie szczególnych wyrazów szacunku poproszono Panią Dyrektor ZSP nr 2 Katarzynę Goworek- z wdzięcznością za aprobatę strzeleckiej propozycji nadania szkole imienia Orląt Lwowskich.
Akademia była prawdziwym koncertem talentów naszych wychowanków oraz niezwykłą ucztą duchową. Ta chwila zadumy nad najświetniejszymi kartami historii naszej Ojczyzny dostarczyła wszystkim wielu wspaniałych wrażeń. Była to doskonała lekcja patriotyzmu.